Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzone przez Martę Urban-Burdalską

Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzone przez Martę Urban-Burdalską
Kusoki w Przystałowicach Małych, 21 luty 2012 r., fot. Dorota Murzynowska

środa, kwietnia 11, 2012

Podsumowanie w Liciążnej

Zaraz po Wielkanocy, 11 kwietnia 2012 roku spotkałam się ze społecznością wsi Liciążna, aby podsumować naszą wspólnie przeprowadzoną zabawę karnawałową i warsztaty muzyczne prowadzone w ramach stypendium w lutym. 
W spotkaniu oprócz mieszkańców, uczestniczyły także osoby decyzyjne z gminy: Wójt Pan Zenon Chojnacki, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Inowłodzu, Pani Basia Maciejczyk, Przewodniczący Rady Gminy i jednocześnie zaangażowany w działalność trzeciego sektora Marek Leszczyński. A przede wszystkim przyszła młodzież i dzieci, które uczestniczyły w warsztatach.
Po zakończeniu części oficjalnej rozmawialiśmy na temat wizji świetlicy wiejskiej w Liciążnej - wszyscy uczestnicy, łącznie z młodymi mieli możliwość usłyszenia się nawzajem i odpowiedzenia sobie na pytanie, jak w ich marzeniach wygląda świetlica i życie w Liciążnej, do czego chcieliby zmierzać. Wypowiedzi miały wspólne mianowniki, ale też różne pomysły pojawiały się podczas rozmowy. Pan Henio Siedlecki, wspaniały tancerz i mistrz wyrywasów mówił tak: "No właśnie, otwieram rano oczy i co widzę? Muzyka mi gra oberki obok łóżka! To wyskakuję i śpiewam"


Oto efekt rozmowy: 
       

Atmosfera była bardzo dobra, wystarczy powiedzieć, że Pan Wójt zaśpiewał przyśpiewki ułożone przez młodzież podczas warsztatów, wynikły spontanicznie tańce, a spotkanie zakończyło się około 21.30 z prawie 100% frekwencją. Specjalnie na tę okoliczność z Łodzi przyjechali Asia Gancarczyk i Marcin Lorenc, muzycy, pasjonaci oberków i jednocześnie wolontariusze stypendium. Osobiście cieszę się najbardziej z tego, że w wyniku spotkania młodzi ludzie, z którymi pracowałam, pojadą do Łodzi, aby wziąć udział w projekcie Pograjka Łódzka prowadzonym m.in. przez Asię i Marcina. Będzie to możliwe dzięki współpracy Pani Dyrektor GOK-u, użyczenia auta przez gminę i gotowości pasjonatów inicjatywy Pograjka Łódzka do zorganizowania wizyty u siebie. Dziękuję!