Na pożegnanie wakacji zabrzmi muzyka z Lubelszczyzny, Mazowsza (radomskie, łęczyckie) oraz Dolnego Śląska w wersji in crudo z tradycyjnym instrumentarium. Będzie można zatańczyć polki, mazurki, walce i inne tańce z figurami z różnych części Polski, m.in. kolo z terenów byłej Jugosławii. Dla chętnych przewidziane są mini-warsztaty tańca, by mogli pewniej i pełniej współtworzyć wydarzenie.
Pieśni Tradycyjne Reemigrantów z terenów byłej Jugosławii zaśpiewa formacja Crny Pazur z Wrocławia i Gór Izerskich.
Do tańca zagrają:
Gęsty Kożuch Kurzu/Łódź
Kapela Butrynów/ Lublin
Crny Pazur /Wrocław
Maciej Żurek /Olsztyn
Tańce poprowadzą:
Polo Kolo z ekipą/ Wrocław
Marta Urban-Burdalska/ Olsztyn
Wydarzenie organizujemy ze wspomnieniem o skrzypku Janu Gacy, zmarłym w sierpniu rok temu muzykancie, bliskiej nam osobie, która wywarła wielki wpływ na rozwój muzyki tradycyjnej w Polsce.
O Panu Janie można przeczytać tutaj: http://wyborcza.pl/
***
KIEDY: 30 sierpnia 2014, godz. 21.00
GDZIE: Pub Amnezja ul. Żołnierska 16c, Olsztyn
WSTĘP WOLNY (zbiórka do kapelusza)
***
Kontakt:
Marta urban-Burdalska, tel. 507106426, e-mail:martaburdalska@gmai
***
Organizatorzy:
Grupa Inicjatywna "Muzyka Jest Nieskończona" z Olsztyna
Stowarzyszenie TRATWA z Olsztyna- http://tratwa.pl/
Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych http://ceik.eu/
Współpraca:
Pub Amnezja http://amnezja.eu/
Fundacja „Stara Droga” z Lublina http://sukabulgorajska.pl/
Pograjka Łódzka Pograjka Łódzka na FB https://www.facebook.com/
Autor zdjęcia:
Piotr Fiedorowicz
****
Gęsty Kożuch Kurzu
Gra utwory z okolic Łodzi, w szczególności łęczyckie, sieradzkie, rawskie i łowickie.
Spośród muzykantów, na których się wzoruje należy wymienić:
– skrzypka łęczyckiego Tadeusza Kubiaka [ur. 1923 Mchowice i tam zam.] wraz z kapelą
– harmonistę łowickiego Sławomira Czekalskiego [ur. 1944 Wola Popowa, zam. Orątki] wraz z kapelą Dobrzeliniacy
– skrzypka sieradzkiego Czesława Skrzydłowskiego [ ur. 1935 Skrajne, zam. Pabianice]
– skrzypka rawskiego Stanisława Klejnasa [ur 1905 – zm. 1988, zam. Raducz]
Kapela GKK stara się odtwarzać charakterystykę tak i wymienionych regionów jak i poszczególnych muzykantów, widząc wokół Łodzi olbrzymią różnorodność temperamentów muzycznych. Od listopada 2011 roku członkowie kapeli we współpracy z przyjaciółmi i życzliwymi instytucjami (obecnie Fabryką Sztuki oraz Teatrem Szwalnia) organizują cykl Pograjka Łódzka, w ramach którego odbywają się warsztaty taneczne, muzyczne, pokazy filmów, wykłady oraz potańcówki, które stają się miejscem spotkań muzykantów, warsztatowiczów oraz pasjonatów polskiej muzyki tradycyjnej.
Spośród nagród kapeli, należy wymienić: II miejsce w konkursie Stara Tradycja 2012 oraz Basztę w kategorii folklor rekonstruowany na 46. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
W Olsztynie zagrają:
Marcin Lorenc – skrzypce
Joanna Gancarczyk – basy, śpiew
Przemysław Bogusławski – baraban, bębenek obręczowy
https://www.youtube.com/
Kapela Butrynów
„Jesteśmy rodzinną kapelą kontynuującą muzyczne tradycje regionu. Nasze zainteresowania skupiają się na dawnej muzyce wiejskiej okolic Janowa Lubelskiego, Frampola i Biłgoraja.
Muzyka ludowa tego zakątka Polski, w którym przenikały się różnorodne tradycje (polska, ukraińska, tatarska, żydowska, wołoska) jest przez etnomuzykologów uznawana za jedną z najciekawszych kultur muzycznych w Polsce i Europie.
Od lat podejmujemy próby ożywienia i wprowadzenia na nowo suki biłgorajskiej do praktyki muzycznej. Sukę traktujemy przede wszystkim jako instrument akompaniujący śpiewowi, stosownie do jego tradycyjnej roli. Stąd też zainteresowanie ludowymi balladami, kołysankami, pieśniami sierocymi i dziadowskimi, czy kolędami apokryficznymi które wielokrotnie prezentowaliśmy wspólnie z Janiną Chmiel, Stanisławem Fijałkowskim i śpiewaczkami z Kocudzy.
Wykonujemy również repertuar taneczny m.in. oberki, podróżniaki, krowiarze i polki (pykane, trzęsione, kulawki) w sposób jak najbardziej naturalny i zbliżony do pierwowzoru.
Jesteśmy samoukami grającymi ze słuchu i w zgodzie z lokalnym stylem. Grane przez nas melodie zostały zasłyszane od najznakomitszych muzykantów regionu takich jak Bronisław Dudka ze Zdziłowic, Leon Widz z Modliborzyc, Stefan Moskal z Białej, Józef Góra z Krzemienia […]”.
W Olsztynie będą:
Marta Graban-Butryn – śpiew, bębenek obręczowy
Krzysztof Butryn – suka, skrzypce
Więcej: www.sukabilgorajska.pl/
CRNI PAZUR
Crni Pazur o sobie: „Jesteśmy formacją rootsowo-pankową, która czynnie eksploruje teren Dolnego Śląska w celu zgłębiana tutejszej bogatej i różnorodnej tradycji. Skupiamy się na reemigrantach z byłej Jugosławii, śpiewając z nimi przywiezione jeszcze z Bałkanów pieśni, tańcząc kolo i muzykując, (przegryzając przy tym pitę i pijąc tutejszą rakiję). Z chęcią poprowadzimy polo kolo do jugo disko oraz zaśpiewamy bałkańskie pieśni”.
Maciej Żurek
Skrzypek, lider Stowarzyszenia Tratwa, uczeń Jana Gacy - wybitnego muzykanta mikroregionu Kajoków (Radomskie). Założyciel Podróżniczego Kolektywu Skrzypcowego - inicjatywy skupiającej praktyków i badaczy polskiej muzyki tradycyjnej. Twórca wielu projektów edukacyjnych realizowanych w środowiskach wiejskich Podlasia i Południowego Mazowsza, których osią było przywrócenie muzyki tradycyjnej społecznej i kulturowej praktyce lokalnych wspólnot. Współtwórca sieci Wiejskich Klubów Tańca, działających od 2010 roku we wsiach Południowego Mazowsza.
Marta Urban - Burdalska
Pasjonatka muzyki tradycyjnej, od 15 lat zaangażowania w różne projekty dotyczące muzycznych tradycji Polski. Psycholog, trenerka Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2012 roku. Współtworzyła Podróżniczy Kolektyw Skrzypcowy działający przy Stowarzyszeniu TRATWA - inicjatywy skupiającej praktyków i badaczy polskiej muzyki tradycyjnej. Liderka grupy inicjatywnej „Muzyka Jest Nieskończona”.